Derotu ve dereotu çayı faydaları

        Dereotu Çayı

image

Dereotu çayı, (Anethum graveolens) bir şifa kaynağı olan dereotu çayı sihirli bir el gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaçağ boyunca insanlar büyücü ve cadılara karşı savunma oluşturmak için dereotunu ve çayını bir silah gibi kullanmışlardır. Dereotu çayı Antik Mısır toplumunda büyük hastalıkları iyileştirmeye yönelik kullandıkları yazılı kaynaklarda da görülmüştür. Halen günümüzde her gün karşılaştığımız rahatsızlıkları iyi etmek için ve rahatlama sağlamak için kullanılmıştır. Havuç familyasından bitkilere alerjisi olanlar dereotu çayına alerjisi olabilir.

Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dereotu çayı hazırlamak için 2-3 adet dereotunu yarım litre kaynar suya  atarak 10 dakika demlemelisiniz. Demlendikten sonra  dereotu parçalarını çaydan alarak içebilirsiniz.                                              

Dereotu çayının iyi geldiği hastalıklar şunlardır:

Uykusuzluk: Dereotu çayı, uykusuzluğun verdiği bedendeki rahatsızlığa iyi gelir ve uykuyu düzene koyarak iyi bir alternatif olarak önümüze çıkar. Dereotu çayının içindeki bazı flavonidler ve vitaminler, vücuttaki hormonların işleyişini düzene koyarak bedende rahatlatıcı ve sakinleştirici hissi ortaya çıkararak hayatımızı kolaylaştıran bir rol oynar.

Mide Hastalıkları ve Mide Ekşimesi: 

Dereotu çayı, lif ve flavonoidleri muazzam derecede içinde barındıran bir kürdür. Dereotu çayı ayrıca mide rahatsızlarının yanında, ishale  iyi gelen ağrı ve acıyı dindiren mineraller ve bol miktarda magnezyum barındırır. Dereotu çayı yemek borusunun iç çeperini uyararak mide ekşimesine iyi gelir. Normal mide ekşimesiyle bağlantılı olarak yanmaya neden olan asiti önlemeye yardımcı olur.

Dereotu Çayı Mide asidi düzenleyen dereotu çayı,mide kaslarının da normal çalışmasını sağlayarak mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı bir rol oynar.

Kanser: Kanser günümüz toplumunun önde gelen ölüm sebeplerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Çoğu kanser hastası, hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla dereotu çayını mutfağından eksik etmez. Dereotu çayında, vücuda saldıran kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen monoterpenler maddesi yüksek miktarda bulunmuştur.

Kemik ve Diş Büyümesi: Her zaman olduğu gibi günümüz toplumunda da büyüyen çocukların sağlıklı  ve güçlü  kemik ve dişlerinin oluşması için süt içmesi gerektiği söylenir. Dereotu çayı da süt gibi yüksek miktarda kalsiyum içerir. Ve bu nedenle insan vücudundaki kemiklerin dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olmak için harika bir bitkisel çay olarak kabul edilir.

Soğuk  Algınlığı: Herkesin balgamlı öksürük veya burun akıntısı gibi  belirtiler yaşadığı olmuştur. Dereotu çayı soğuk algınlığına iyi gelerek bitkisel ilaç olarak güçlü bir yardımcı rol oynamıştır. E ve C vitamini açısından zengin olması, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s