Sülük ile tedavi

Sülük ile sağlık çözüm sağlamaya çalışmak çoğu insan için sülüklerin görüntüsü nedeni ile iğrenç bir durum olmasına rağmen insanlık tarihinin oldukça eski dönemlerinden bu yana insanoğlu vücuduna sülük yapıştırarak kendini iyileştirmeye çalışmaktadır.

   İnsanların büyük bir çoğunluğunun sülük tedavisi hakkında doğru bildiği yanlış, sülüklerin deriye yapışarak emdikleri kan sayesinde iyileşme sağladığıdır. sülük tedavisi ile sağlanan fayda, sülüklerin vücudunda ürettiği ve toplumda sülük tükürüğü olarak adlandırılan bir salgının, kan emilimi esnasında vücuda verilmesi ile sağlanmaktadır.
Sülüklerin kendi vücutlarında ürettiği bu salgı, yapılan araştırmalara göre 100’ün üzerinde biyoaktif doğal kimyasal içermektedir. Bu biyoaktif maddelerin her birinin kendi başına ayrı bir yararı olması ile birlikte, bir araya gelerek de çok farklı özelliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Sülüklerin salgısı, anti mikrobiyal, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık sistemi hücrelerini uyarıcı, sinir hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıcı, tansiyon düzenleyici ve daha birçok etkisi olan bir maddedir.

   Anadolu’da yüzlerce yıldır birçok farklı hastalığın iyileşmesi için kullanılan sülük tedavisi, günümüzde hala aktif olarak uygulanmaktadır.
Sülük tedavisi ile insanların iyileştirmeye çalıştığı sağlık sorunlarının bazıları; göz ağrıları ve görme bozuklukları, kulak ağrıları ve işitme kayıpları, sedef hastalığı nedeni ile oluşan yaralar, egzama problemleri, basur memelerinden kaynaklanan ağrılar, tansiyon şikayetleri, migren, varis sorunları, şeker hastalığına bağlı bacak şişmeleri, romatizma ağrıları, sırt ve bel ağrıları, kas tutulmaları, boyun ve bel fıtığı, sivilce lekeleri, doğum lekeleri şeklinde oldukça uzayan bir liste halinde devam etmektedir.
Bilim adamlarının sülük tedavisine bakış açısının pek de pozitif olduğunu söylemek mümkün değildir ancak bu tekniği uygulayan oldukça ünlü ve Manisa’da yaşayan Suat Arusan isminde bir hekim dahi vardır.

   Sülükleri uygulayan kişinin bu konuda bilgili olması oldukça önemlidir zira sülüklerin kesinlikle “damarların doğrudan üzerine ve yumuşak dokuya ” uygulanmaması gerekmektedir. Ayrıca sülüklerin hangi hastalık türlerinde ne şekilde kullanılacağı da önemlidir.
Örnek olarak, dolama basur hastalığı için uygulanan sülükler, kişinin basur memeleri içerisinde biriken kanın emilmesini sağlamaktadır ve kullanılan Daflon gibi ilaçlar da aynen bu şekilde kanın oluşturduğu basıncın azaltılması içindir. Ancak sülük tedavisi “sadece dolama basur” hastalığında uygulandığında bir yarar sağlamaktadır ve diğer basur türlerinde herhangi bir yararı yoktur. Bu nedenle sülükler bilen kişiler uyguladığında faydalı olabilmektedir.

  Siz yine de önce bir uzman hekime danışın…

Tabiateczane

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s