Sesle şifa olurmu?

image

Sesli şifa

Hindistan’da eski bir şifa yöntemi olan çanaklarla ses tetapisi, Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yaygın olarak kullanılır. “Ses bizim cografyamızda zaten vardı. Edirnedeki şifahanede müzik makamlarıyla terapiler yapılıyordu. Biz bu yönteme yabancı değiliz sadece teknik farklı” diyor.

Ağırlık olarak bronz olmak üzere çeşitli metallerin birleştirilip dövülmesiyle elde edilen bu çanakların her birinin kendi kalınlığı ve derinliği var. Birbirinden farklı sesler çıkaran bu çanaklar ayak,baş, bel, omuz, el gibi iyi farklı noktalarda uygulanılıyor.

Sesi nasıl kullanırsak etkisi öyle olur.

Sesin iyi kullanıldığı gibi kötü amaçla da kullanılabilir.Beylerbeyi Sarayının yapımında işçiler için 400 kişilik bir orkestranın verdiği müzik ziyafetiyle sarayın kısa sürede tamamlamışlardı.”Izmir Efes Antik Tiyatrosunda da Ingiliz sanatçı Sting konser verdiğinde aşırı sesten dolayı taşlar çatlamıştı”

image

Strese bağlı hastalıkları gideriyor

Bu terapi yönteminin sağlıklı rahatlamak isteyen stres altındaki insanlar için şifa oluyor” Bu yöntemle ilk hedef stresi yenmek. Stresi yendiğimiz zaman diğer problemler yok olmaya başlıyor zaten. Kulak çınlaması, kas ağrıları ve miğrene iyi geliyor. Bu yöntem kaygı, endişe, özgüven, korku gibi psikolojik sorunları yenmede de etkili. Ağır psikiyatrik ilaç kullanan ve onkoloji hastalarına uygulanmıyor”

Selçuklu ve Osmanlı zamanında yaygın olan şifahanelerde farklı makam müzikleriyle çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi yöntemi günümüzde çok farklı bir boyut kazandı. Kökleri özellikle Tibet bölgesinde 5bin yıl öncesine kadar giden bu yöntem, Hindistanda kullanılan bir şifa yöntemi. Çeşitli makamlardan  dinletilen müziklerin yerini bu yöntemle vücudun belli noktalarına yerleştirilen metal çanaklardan yayılan tiz ve tok sesler alıyor.

Tabiateczane

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s